Grupa Energa konsekwentnie wdraża innowacje w swoich kluczowych obszarach działalności. Realizowane projekty pozwalają Grupie poprawiać efektywność działania, a jej klientom osiągać wymierne korzyści.
W 2017 roku na działalność innowacyjną Grupa Energa wydała blisko 50 mln zł, a na działalność badawczo-rozwojową przeszło 3,5 mln zł. Powyższe środki wydatkowane były głównie na kontynuowanie wcześniej realizowanych projektów badawczo-rozwojowych.
W 2017 roku Zarząd Energi SA powołał w strukturach grupy kapitałowej dedykowaną jednostkę badawczo-rozwojową pod nazwą: „Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya Sp. z o.o.”, która ma za zadanie realizować w sposób praktyczny cele wynikające z kluczowych dokumentów definiujących aktywność w obszarze badań, rozwoju i innowacji.
W minionym roku przyjęto również Strategię Innowacji Grupy Energa na lata 2017-2020 z perspektywą 2025+ oraz Politykę B+R+I Grupy. Strategia Innowacji określa obszary innowacyjności w Grupie Energa, począwszy od wyboru profilu kreatywności i podejścia do ryzyka, a skończywszy na wyborze pozycji na osi zmian technologicznych i biznesowych. Natomiast, celem wspólnej polityki badawczo–rozwojowej i innowacyjności jest zarządzanie procesem badawczo-rozwojowym w sposób, który przyczyni się do wdrożenia efektywnego modelu operacyjnego innowacji, zapewniającego stały wzrost wartości Grupy Kapitałowej Energa, przy jednoczesnym ograniczeniu zbytniej ekspozycji na ryzyko.
Grupa Energa w zakresie prowadzonych projektów B+R+I współpracuje z wieloma jednostkami naukowymi, w tym m.in. z: Instytutem Energetyki w Gdańsku, Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Gdańską, Politechniką Warszawską, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, Gdańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym oraz Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym.